Vydejte se na vycházku po slovenské Praze s odborným výkladem!

Více...


K Česko-slovenské / Slovensko-české výstavě připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Národním filmových archivem sérii projekcí. První promítání proběhne již 7. dubna v Kině Ponrepo!

Více...


Komentované prohlídky Česko-slovenské / Slovensko-české výstavy vás provedou dějinami společného státu Čechů a Slováků od roku 1918 do roku 1992.  Prohlídky se konají 13. dubna a 15. června 2019.

Více...


Vždy jednu středu v měsíci máte možnost vydat se do výstavy s některým z jejích autorů. Vyberte si z nabízených termínů a nechte se provést!

Více...


Zveme vás na další diskusi z cyklu Moje Československo, která proběhne 26. 2. 2019 v Nové budově Národního muzea.

Více...


Zveme vás na první diskusi z cyklu Moje Československo k probíhající Česko-slovenské / Slovensko-české výstavě v Národním muzeu

Více...


AUGUST `68

Pozývame vás na diskusný večer k udalostiam augusta 1968. V utorok 21. 8. o 17:30 na Bratislavskom hrade.

Pozvanie do diskusie prijali Dr. Peter Jašek z Ústavu pamäti národa, Dr. Marek Junek z Národního muzea v Prahe a Dr. Stanislav Sikora z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied. Moderátorom večera bude Michal Hvorecký.

Více...


Dopravný podnik Bratislava a SNM-Historické múzeum informuje cestujúcu verejnosť, že od 4.8.2018 bude zmenená trasa historickej československej električky. Práve od tohto dátumu bude totiž vylúčená električková doprava na Špitálskej ulici z dôvodu výstavby zastávky „Mariánska“ smerom na Námestie SNP.

Električka

Více...


Pozývame všetky deti na letný táborový deň na Bratislavskom hrade, ktorý sa bude niesť v znamení Československa. Deti spoznajú príbehy ľudí z Československa, zoznámia sa s dobovou architektúrou, zahrajú sa retro hry a možno zaznie aj nejeden diskotékový šláger.
Kedy: 9. 8. (štvrtok) od 8:30 do 17:00

Více...


V rámci projektu Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava sme pre vás prichystali v spolupráci s Dopravný podnik Bratislava, a.s. zážitkovú jazdu historickým autobusom.

Více...


V rámci projektu Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava sme pre vás prichystali v spolupráci s Dopravným podnikom Bratislava, a.s. zážitkovú jazdu historickým trolejbusom.

Více...


V rámci projektu Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava sme pre vás prichystali v spolupráci s Dopravným podnikom Bratislava, a.s. a Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy, o. z. zážitkovú jazdu historickou električkou.

Více...


Soutěž s názvem Hledáme předmět s příběhem, kterou uspořádalo Národní muzeum a Slovenské národné múzeum v rámci Česko-slovenské / Slovensko-české výstavy pořádané při příležitosti 100. výročí založení Československé republiky, už zná své vítěze. Soutěž byla určena široké veřejnosti a celkem bylo přihlášeno 30 předmětů, přičemž ty vítězné se stanou součástí unikátní výstavy.

Více...


Program sprievodných podujatí si môžete stiahnuť nižšie vo formáte pdf. Jednotlivé podujatia nájdete aj v sekcii Kalendár.

PDF Sprievodné podujatia

Více...


Na Bratislavském hradě byla dne 26. dubna slavnostně otevřena unikátní výstava s názvem Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava, kterou zahájili prezident Slovenské republiky Andrej Kiska a premiéři obou zemí Peter Pellegrini a Andrej Babiš. Na ploše o rozloze zhruba 1400 m² mapuje život Čechů i Slováků ve společném státě, ukazuje úspěchy a radostné momenty, ale též krize a těžké chvíle vzájemného soužití.

Více...


Národní muzeum a Slovenské národné múzeum připravilo v rámci Česko-slovenské a Slovensko-české výstavy pořádané při příležitosti 100. výročí založení Československé republiky soutěžní vzdělávací aktivitu pro žáky 2. stupně základních a středních škol z České a Slovenské republiky 100 let Československa v naší škole aneb Rodino, vyprávěj! Výsledky byly vyhlášeny symbolicky 28. března na Den učitelů.

Vítězný kolektiv žáků kvarty Gymnázia Karla Čapka v Dobříši ve své výstavě Retro aneb Co prarodiče málem vyhodili v Muzeu Dobříš

Více...


V rámci doprovodného programu k Česko-slovenské / Slovensko-české výstavě proběhly v Národním muzeu první dvě besedy žáků základních a středních škol s pamětníky připravené ve spolupráci s Živou pamětí.

Více...


Poprvé v historii bude v České a Slovenské republice k vidění soubor originálních dokumentů, které sehrály zásadní roli v dějinách Československa a osudech jeho obyvatel. Národnímu muzeu a Slovenskému národnímu muzeu se za pomoci Ministerstva kultury ČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva kultury SR podařilo získat souhlas Spolkové republiky Německo, Spojených států amerických a Francie se zapůjčením originálů Mnichovské dohody, Pittsburské dohody, československých ratifikací smluv z Versailles, Saint-Germain a Trianonu, Vídeňské arbitráže a tzv. Protokolu Hácha – Hitler. Jedná se o mimořádný diplomatický úspěch.

Všechna práva vyhrazena – fotografie je majetkem Politického archivu Ministerstva zahraničních věcí, Berlín, SRN. Bez výslovného souhlasu majitele není možné fotografii jakkoliv užívat.

Více...


Soutěž “Hledáme předmět s příběhem” zaznamenala těsně před svým plánovaným ukončením 31. 1. 2018 zvýšený zájem z řad veřejnosti. Pořadatelé proto prodlužují dobu konání soutěže, a to do 28. 2. 2018, tedy o jeden měsíc.

Nový termín ukončení platí pro Slovenskou i Českou republiku.

K vyhodnocení soutěže dojde v březnu 2018.

Více...


Národní muzeum pořádá v rámci Česko-slovenské a Slovensko-české výstavy pro žáky 9. ročníků základních škol a žáky středních škol v roce 2018 přednášky a besedy s pamětníky.

Harmonogram besed s pamětníky a témata cyklu
21. 2. 2018 – únor 1948 v Československu
14. 3. 2018 – Mnichovská dohoda a druhá světová válka (1938–1945)
18. 4. 2018 – pražské jaro a 21. 8. 1968
14. 11. 2018 – 17. listopad 1939
21. 11. 2018 – 17. listopad 1989

Harmonogram odborných přednášek a témata cyklu
16. 5. 2018 – prezident Emil Hácha (1938–1945)
31. 10. 2018 – Vznik Československé republiky 28. 10. 1918

Více...

Aktuality