Zveme vás na první diskusi z cyklu Moje Československo k probíhající Česko-slovenské / Slovensko-české výstavě v Národním muzeu

Více...


AUGUST `68

Pozývame vás na diskusný večer k udalostiam augusta 1968. V utorok 21. 8. o 17:30 na Bratislavskom hrade.

Pozvanie do diskusie prijali Dr. Peter Jašek z Ústavu pamäti národa, Dr. Marek Junek z Národního muzea v Prahe a Dr. Stanislav Sikora z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied. Moderátorom večera bude Michal Hvorecký.

Více...


Dopravný podnik Bratislava a SNM-Historické múzeum informuje cestujúcu verejnosť, že od 4.8.2018 bude zmenená trasa historickej československej električky. Práve od tohto dátumu bude totiž vylúčená električková doprava na Špitálskej ulici z dôvodu výstavby zastávky „Mariánska“ smerom na Námestie SNP.

Električka

Více...


Pozývame všetky deti na letný táborový deň na Bratislavskom hrade, ktorý sa bude niesť v znamení Československa. Deti spoznajú príbehy ľudí z Československa, zoznámia sa s dobovou architektúrou, zahrajú sa retro hry a možno zaznie aj nejeden diskotékový šláger.
Kedy: 9. 8. (štvrtok) od 8:30 do 17:00

Více...


V rámci projektu Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava sme pre vás prichystali v spolupráci s Dopravný podnik Bratislava, a.s. zážitkovú jazdu historickým autobusom.

Více...


V rámci projektu Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava sme pre vás prichystali v spolupráci s Dopravným podnikom Bratislava, a.s. zážitkovú jazdu historickým trolejbusom.

Více...


V rámci projektu Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava sme pre vás prichystali v spolupráci s Dopravným podnikom Bratislava, a.s. a Klub priateľov mestskej hromadnej a regionálnej dopravy, o. z. zážitkovú jazdu historickou električkou.

Více...


Soutěž s názvem Hledáme předmět s příběhem, kterou uspořádalo Národní muzeum a Slovenské národné múzeum v rámci Česko-slovenské / Slovensko-české výstavy pořádané při příležitosti 100. výročí založení Československé republiky, už zná své vítěze. Soutěž byla určena široké veřejnosti a celkem bylo přihlášeno 30 předmětů, přičemž ty vítězné se stanou součástí unikátní výstavy.

Více...


Program sprievodných podujatí si môžete stiahnuť nižšie vo formáte pdf. Jednotlivé podujatia nájdete aj v sekcii Kalendár.

PDF Sprievodné podujatia

Více...


Na Bratislavském hradě byla dne 26. dubna slavnostně otevřena unikátní výstava s názvem Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava, kterou zahájili prezident Slovenské republiky Andrej Kiska a premiéři obou zemí Peter Pellegrini a Andrej Babiš. Na ploše o rozloze zhruba 1400 m² mapuje život Čechů i Slováků ve společném státě, ukazuje úspěchy a radostné momenty, ale též krize a těžké chvíle vzájemného soužití.

Více...


Národní muzeum a Slovenské národné múzeum připravilo v rámci Česko-slovenské a Slovensko-české výstavy pořádané při příležitosti 100. výročí založení Československé republiky soutěžní vzdělávací aktivitu pro žáky 2. stupně základních a středních škol z České a Slovenské republiky 100 let Československa v naší škole aneb Rodino, vyprávěj! Výsledky byly vyhlášeny symbolicky 28. března na Den učitelů.

Vítězný kolektiv žáků kvarty Gymnázia Karla Čapka v Dobříši ve své výstavě Retro aneb Co prarodiče málem vyhodili v Muzeu Dobříš

Více...


V rámci doprovodného programu k Česko-slovenské / Slovensko-české výstavě proběhly v Národním muzeu první dvě besedy žáků základních a středních škol s pamětníky připravené ve spolupráci s Živou pamětí.

Více...


Poprvé v historii bude v České a Slovenské republice k vidění soubor originálních dokumentů, které sehrály zásadní roli v dějinách Československa a osudech jeho obyvatel. Národnímu muzeu a Slovenskému národnímu muzeu se za pomoci Ministerstva kultury ČR, Ministerstva zahraničních věcí ČR a Ministerstva kultury SR podařilo získat souhlas Spolkové republiky Německo, Spojených států amerických a Francie se zapůjčením originálů Mnichovské dohody, Pittsburské dohody, československých ratifikací smluv z Versailles, Saint-Germain a Trianonu, Vídeňské arbitráže a tzv. Protokolu Hácha – Hitler. Jedná se o mimořádný diplomatický úspěch.

Všechna práva vyhrazena – fotografie je majetkem Politického archivu Ministerstva zahraničních věcí, Berlín, SRN. Bez výslovného souhlasu majitele není možné fotografii jakkoliv užívat.

Více...


Soutěž “Hledáme předmět s příběhem” zaznamenala těsně před svým plánovaným ukončením 31. 1. 2018 zvýšený zájem z řad veřejnosti. Pořadatelé proto prodlužují dobu konání soutěže, a to do 28. 2. 2018, tedy o jeden měsíc.

Nový termín ukončení platí pro Slovenskou i Českou republiku.

K vyhodnocení soutěže dojde v březnu 2018.

Více...


Národní muzeum pořádá v rámci Česko-slovenské a Slovensko-české výstavy pro žáky 9. ročníků základních škol a žáky středních škol v roce 2018 přednášky a besedy s pamětníky.

Harmonogram besed s pamětníky a témata cyklu
21. 2. 2018 – únor 1948 v Československu
14. 3. 2018 – Mnichovská dohoda a druhá světová válka (1938–1945)
18. 4. 2018 – pražské jaro a 21. 8. 1968
14. 11. 2018 – 17. listopad 1939
21. 11. 2018 – 17. listopad 1989

Harmonogram odborných přednášek a témata cyklu
16. 5. 2018 – prezident Emil Hácha (1938–1945)
31. 10. 2018 – Vznik Československé republiky 28. 10. 1918

Více...


 
Rok 2018 se ponese v duchu připomínek a oslav významných výročí roku 2018 spojených s českou státností. Za mimořádně významné je považováno zejména sté výročí založení novodobé státnosti v roce 1918 a padesáté výročí pražského jara 1968. Obě tyto události zásadně formovaly českou identitu. Rok 2018 poskytne rovněž příležitost připomenout čtvrtstoletí česko-slovenského rozdělení.

CzechTourism pro oslavy nadcházejícího roku připravil jednotný kreativní koncept a logo.

Více...


Aktualizace: Velmi se omlouváme, ale Metodický seminář pro pedagogy, který se měl konat v termínu 30. 11. 2017 v Nové budově Národního muzea, byl zrušen. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat na adrese pribeh_cesko (zavináč) cesko-slovensko.eu.

Dne 30. 11. 2017 se v Nové budově Národního muzea uskuteční metodický seminář pro pedagogy k projektu 100 let Československa v naší škole. K registraci stačí vyplnit níže přiložený přihlašovací formulář a naskenovaný jej zaslat koordinátorce projektu PhDr. Zdeňce Kulhavé na e-mailovou adresu pribeh_cesko (zavináč) cesko-slovensko.eu.

Program metodického semináře

Přihláška na metodický seminář

Více...


Národní muzeum a Slovenské národní muzeum příští rok pořádá k 100. výročí vzniku Československa Česko-slovenskou / Slovensko-českou výstavu. V rámci této společné výstavy muzea vyhlásila jedinečnou soutěž pro veřejnost „Hledáme předmět s příběhem“.

Cílem soutěže je objevit předměty a jejich zajímavé příběhy, které dokládají česko-slovenské vztahy. Výherci tak budou mít jedinečnou šanci vystavit unikátní předměty na výstavě v Bratislavě i v Praze a podělit se tak s návštěvníky o jejich zajímavé příběhy. Soutěžící se mohou těšit i na atraktivní ceny – VIP komentovanou prohlídku výstavy či další dárkové předměty. Soutěž probíhá až do 31. ledna 2018.

Více...


Hlavní město Praha usnesením Rady hl. m. Prahy č. 2312 ze dne 19. 9. 2017 vyhlašuje: granty hl. města Prahy k výročí 100 let vzniku samostatného československého státu a 25 let České republiky na rok 2018.

Podrobnosti týkající se nového Grantového programu k výročí 100 let vzniku samostatného československého státu a 25 let České republiky na rok 2018 jsou k dispozici na internetových stránkách odboru památkové péče MHMP na záložce Granty.

Termíny podávání žádostí jsou stanoveny v čl. III, bod 2 zásad.

Více...

Aktuality