ZŠ a MŠ Bílá Třemešná

16/03/2018

Text: Mgr. Jiří Lux


Výstava obsahuje tři příběhy se třemi předměty. Jedná se o fotografii pracovní knížky, kterou uchovává žákyně 9. třídy po své prababičce, jež jen se štěstím nemusela být totálně nasazená v Německu za 2. světové války.
Dále tu je fotka Vladimíra Cermana, který se jako mladík stal v padesátých letech obětí komunistické perzekuce. Ten jako příslušník selského stavu odmítl počínající násilnou kolektivizaci a střelil do okna hostince, kde právě probíhala schůze místního výboru KSČ. Za vše dostal trest smrti.
Jako třetí předmět zde máme repliku štaflí, jimiž pradědeček žákyně osmé třídy ušel v roce 1970 93 km za 11 dní z Miletína až do Liberce. Vše doplňuje velké množství výstřižků dobového tisku.
Orámování výstavy tvoří kresby důležitých staveb z okolí Bílé Třemešné – přehrada Les Království, radnice ve Dvoře Králové nad Labem. Výstava byla pojatá dynamičtěji i v tom, že ji tvoří model oprátky symbolizující popravu Vladimíra Cermana, štafle ozdobené podle dobových fotografií přesně jako v době cesty pana Voňky na nich až do Liberce včetně jeho pravého slaměného klobouku. Jeho pravnučka pak byla na štaflích vyfocena též. Všechny tři žákyně navázaly tolik potřebný mezigenerační dialog a na výstavě se podílel celý druhý stupeň naší nevelké vesnické školy. Pro všechny to byl velký zážitek, i když se jedná o malou výstavu. Všechny žákyně navíc popsaly své příběhy i do školního rozhlasu. Ke spolupráci byla pozvána i širší veřejnost a obec. Plánujeme i nesoutěžní výstavu z řad předmětů a příběhů shromážděných místními občany.