ZŠ Zámecká, Litomyšl

16/03/2018

Text: Stanislav Švejcar


Výstavu 100 let Československa na ZŠ Zámecká jsme uspořádali ve spolupráci s Fakultou restaurování Univerzity Pardubice a s podporou Města Litomyšl. Od těchto organizací jsme měli pronajaté prostory Nové městské síně, kam jsme výstavu umístili.
Slavnostní vernisáže, která proběhla 15. ledna od 17:00 hodin, se zúčastnil mj. starosta města Radomil Kašpar. Ten výstavu označil za první akci, kterou si i v Litomyšli připomeneme 100. výročí od založení Československa. Na vernisáži vystoupila také koordinátorka projektu, Zdeňka Kulhavá z Národního muzea. Práci žákovského týmu pak představil ředitel školy a vyučující, kteří se přípravou výstavy zabývali. Pozvání přijala také bývalá žákyně školy Kateřina Macková, která vystoupila s písní Temné století (píseň je věnována obětem komunistického bezpráví v Československu).
Výstava byla dopředu mediálně prezentována (litomyšlský měsíčník Lilie, facebookový profil ZŠ Litomyšl, Zámecká, webové stránky školy). Pro potřeby výstavy byly vytvořeny propagační materiály (plakáty, pozvánky na vernisáž), které sponzorsky vytiskla místní tiskárna.
Výstava je v prostorách Nové městské síně k vidění do 26. ledna, a to v době od 12:00 do 14:00 hodin. Následně bude instalována na Jarní výstavě, kterou pořádá škola, zvažována je také instalace během akce Lázně ducha (jaro 2018), na kterou do Litomyšle přijíždějí tisíce lidi.